Péče o papoušky

10. června 2007 v 15:50 |  Papoušci
Papoušci
Ať už si domů přinesete jakéhokoli opeřence, je třeba vědět předem, jak se o něj správně starat. Každý druh má své specifické nároky, na které byste měli být dobře připraveni.

Každý druh exotických ptáků má svůj charakteristický projev. Na to bychom měli myslet při jejich výběru. Na fotografii je žako šedý

Co potřebujeme pro jejich chov?

Uvažujete-li o chovu papouška, je v první řadě důležité věnovat pozornost výběru klece. Pro drobné domestikované exoty (kanáři, zebřičky, chůvičky) postačí velikost klece 50x40x30 cm. Pro malé papoušky, jako jsou andulky, papoušci rodů Agapornis a Neophema jsou vhodné klece o velikosti 80x60x60 cm. Při volbě klece nesmíme zapomínat na její správné umístění, množství napáječek, krmítek, koupelniček a budek pro hnízdění. Klec neumisťujte do průvanu nebo na přímé slunce a nevystavujte ji nadměrnému hluku. V místnosti s klecí by se také nemělo kouřit. Naopak pokud chcete vašeho nového kamaráda co nejdříve ochočit, potom umístěte cca 6 metrů od klece televizor.

Krmné směsi

Správná výživa okrasných ptáků se výrazně odráží na délce jejich života. Krmná směs pro exoty by měla obsahovat cca 65 % prosa,
10 % senegalského prosa, 10 % čumízy, 10 % lesknice, 3 % loupaného ovsa, 2 % máku, kolem 1 % vitaminů a 2 % oleje. Krmná směs pro andulky se skládá z cca 65 % prosa, 10 % lesknice, 25 % loupaného ovsa a 1 % vitaminů. Do krmiva velkých papoušků se ještě přidávají slunečnice, loupaný oves a pšenice. Skoro každý ptáček také ocení natvrdo uvařené vajíčko, kousek listu pampelišky nebo oloupané jablko. Pro kolibříčky a jiné ptáky živící se nektarem musíme denně připravit čerstvou směs 200 g medu, 100 g kondenzovaného mléka a 100 g dětských piškotů. Doplňovat zrní bychom měli jednou za 3-4 dny. Čerstvá voda by se měla doplňovat denně.
Pokud dodržíte zásady správné výživy, mohou se vaši malí exoti dožít věku 4 až 5 let, kanárci a andulky 6 až 7 let, menší papoušci 8 až 11 let a větší papoušci 15 až 20 let. Délka života se přitom zkracuje úměrně s počtem hnízdění.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Máš rád papoušky?

Jasnačka. 61.5% (16)
Aji jo. 7.7% (2)
Moc je nemusím. 3.8% (1)
Jsou good. 15.4% (4)
Hmmm nevím. 3.8% (1)
Fůůůůj. 7.7% (2)

Komentáře

1 já | Web | 6. května 2008 v 17:18 | Reagovat

mam jich ět doma

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama